wtorek, 26 stycznia 2016

Czy kawa/kofeina odchudza?

Kofeina jest jednym z tych "legalnych narkotyków", które na stałe weszły do naszej kultury. Podobnie jest zresztą z alkoholem i papierosami. Ostatnio jednak na kawę spoglądamy z innej perspektywy - otóż chodzi o jej właściwości odchudzające. Czy rzeczywiście takowe posiada? Nie do końca, ale i tak działa :) Kofeina to przede wszystkim substancja pobudzająca. Oddziałuje ona na centralny układ nerwowy, dlatego uważana jest za narkotyk. Najpopularniejszym jej źródłem jest kawa, jednak nie tylko. Kofeinę można znaleźć również w herbacie, kakao, coli czy popularnych napojach energetyzujących, typu Red Bull. 

Kofeina bezwodna sprzedawana w postaci tabletek lub proszku to już zsyntetyzowana kofeina, której używają przede wszystkim sportowcy. Ta uniwersalna substancja odnalazła również swoje miejsce w świecie medycyny estetycznej, gdyż jest stosowana jako składnik wielu kosmetyków, w tym przede wszystkim szamponów i kremów wyszczuplających. Czy kofeina odchudza? Sama w sobie kofeina przede wszystkim stymuluje i pozwala nam na efektywniejszy wysiłek fizyczny. W prosty sposób przekłada się to na więcej spalonych kalorii podczas treningu. 

Dodatkowo w większych dawkach kofeina podnosi również ciepłotę naszego ciała (tzw. termogeneza), co również zwiększa spalanie naszego organizmy i stymuluje do spalania komórek tłuszczowych. Sama w sobie więc nie odchudza. Nie jest to magiczny suplement, który można łykać jak cukierki i siedzieć przed telewizorem. Jest to po prostu efektywne narzędzie, które może pomóc osobie, która już ćwiczy i jest odpowiednio zmotywowana. Kawa? Na zdrowie! :)